Počítač na splátky

Je počítač pro vaši rodinu důležitý, protože na ničem jiném nemáte dobrý přístup k internetu? Nebo s vámi žije školou povinná nebo studující ratolest, která na něm potřebuje plnit své povinnosti? Pokud nemáte volné finance a skutečně takového pomocníka postrádáte, pořiďte si počítač na splátky. Doma ho můžete mít, než se nadějete.

Náš tip: Jestli se některé z vašich dětí chystá studovat, možná bude lepší pořídit notebook na splátky . Ten pak může student zabalit a odvézt s sebou na internát nebo kolej.

Počítač na splátky

Kdy si na počítač půjčit a kdy ne?

Každé zadlužení znamená jisté riziko. Nikdy nevíte, co se stane za týden nebo za měsíc, a jestli v důsledku událostí budete schopni splácet podle domluvených pravidel. Jestli je pro vás ale počítač nezbytností, využijte možnosti nákupů na splátky. Kdy to má smysl?

  • Když na počítači potřebujete pracovat.
  • Když nemáte dobrý přístup k internetu z telefonu, tabletu nebo jiného zařízení.
  • Když máte doma žáka nebo studenta, který na počítači plní školní povinnosti.

Zadlužit se kvůli počítači nemá smysl, jestliže na něm chcete jen hrát hry. Vystavili byste se tím možným finančním problémům, a to úplně zbytečně.

Jak vybrat počítač na splátky? Počkejte na slevy a nevybírejte mezi drahými modely

Když má člověk peněz na rozhazování, může si dovolit pořízení počítače za desítky tisíc. Pokud si ale na přístroj musíte půjčit, volte obezřetně a tak, abyste nepřepláceli za něco, co neoceníte.

V prvé řadě sledujte akce a slevy. Počítač vás může vyjít podstatně levněji během listopadového Black Friday nebo hned po skončení vánočních svátků, kdy ceny obvykle strmě klesají. Pokud se slevová akce teprve blíží, připravte se a buďte s finanční rezervou od nás ve střehu, ať vám neunikne dobrá koupě.

Nezapomeňte, že „stolní počítač“ je označení pro samotný počítač – sledujte tedy cenu dohromady s monitorem a příslušenstvím, jako je myš, klávesnice aj.

Jakmile narazíte na model, který by vám mohl vyhovovat, porovnejte si jeho cenu v různých obchodech. Pomůže vám s tím třeba portál Heureka.cz. I tak se dá dost ušetřit.

Zkuste repasovaný počítač. Je levnější a funguje skvěle

Repasované počítače jsou takové, které už před vámi někdo krátce používal, nebo dokonce sloužily jen jako předváděcí a byly vystavované. Každý takový počítač prochází servisem a testováním, platí na něj (obvykle zkrácená) záruka a jeho cena se může dostat na polovinu oproti původní.

Zjistěte, co je pro vás nezbytné a bez čeho se obejdete

Stolní počítač na domácí používání, surfování po internetu a psaní v textovém souboru nemusí být kdovíjaký stroj. Pravděpodobně vám bude stačit základní PC sestava, která se svou cenou pohybuje kolem 11 000 Kč. Když zvolíte repasované zařízení, můžete ušetřit – vyjde vás i na necelých 5 000 Kč.

Na co se při výběru zaměřit, abyste neplatili moc, ale počítač vám vyhovoval?

Účel počítače

Pokud sháníte počítačovou sestavu, kterou budete používat v domácnosti na jednoduché úkoly, vybírejte především mezi počítači pro domácnost, které spadají mezi ty nejlevnější. I přes nízkou cenu splní vaše očekávání.

Konstrukce a velikost

V dnešní nabídce se setkáte s klasickou počítačovou sestavou (počítač + monitor, klávesnice, myš a reproduktory) nebo s all-in-one řešením. Jeho kouzlo spočívá v úspoře místa – vypadá jako silnější monitor, protože počítač už má v sobě. Většinou stačí přes Bluetooth jen připojit klávesnici a myš a můžete pracovat.

Při výběru určitě narazíte i na elegantní mini počítač, ten je ovšem vhodný spíše pro programování a ovládání spotřebičů a nemusel by vám vyhovovat. V případě poruchy je také nákladné ho opravit.

Procesor

Centrální jednotka, řídící všechny procesy a přenosy informací, je na počítači tím nejdůležitějším. Sledujte u něj:

  • frekvenci: udává se v GHz a říká, kolik instrukcí dokáže počítač splnit během jedné sekundy. Pohybuje se od 1,6 GHz výše a u domácího počítače stačí frekvence od 1,6 do 3,8 GHz.
  • počet jader: ten má vliv na rychlost procesoru. Do domácnosti a kanceláře úplně stačí dvoujádrový procesor.

Grafická karta

Úkolem grafické karty je vykreslovat procesy na monitoru a poskytnout vám obraz. Grafické karty jsou integrované a dedikované. Pro běžnou práci na počítači a surfování úplně stačí ta integrovaná, jejíž vlastnosti se pozitivně podepíšou na výši ceny.

Operační paměť RAM

Operační paměť má na starost dočasné ukládání zpracovávaných dat. Čím vyšší je u paměti RAM číslo, tím plynulejší bude chod počítače, ale také bude dražší. U domácího počítače stačí i 8 GB RAM.

Úložiště

Součástí počítače musí být úložiště, kam si budete stahovat soubory. U tohoto parametru se setkáte se zkratkami HDD (nejlevnější varianta, nejlepší poměr cena/výkon), SSD (rychlejší, ale dražší) a SSHD (kombinace obou, cenově střední cesta).

Operační systém

Aby počítač fungoval, musí mít i operační systém. V současnosti se setkáte především s Windows a se systémem MacOS. Druhý zmíněný je ovšem jen v zařízeních společnosti Apple, jejichž ceny jsou v případě počítače na splátky zbytečně vysoké.

Konektivita

K počítači budete potřebovat ledacos připojit – klávesnici, myš, reproduktory, flash disky, sluchátka… Proto se zaměřte i na konektivitu. Každý počítač by měl mít konektory USB (pro připojení flash disku, myši či klávesnice) a HDMI (pro připojení monitoru), 3,5mm audiokonektor (tzv. jack, na sluchátka, reproduktory), čtečku paměťových karet a ethernet (pro připojení k internetu či jiné drátové síti).

Součástí konektivity je i bezdrátová technologie Bluetooth, jejímž prostřednictvím můžete počítač propojit například se svým chytrým telefonem.

Velikost a rozlišení monitoru

Pozornost věnujte i monitoru, nejen samotnému počítači. Čím větší je monitor, tím lépe se vám na něj bude dívat, ale zároveň u něj musí být vyšší rozlišení, aby obraz nebyl rozmazaný – to se bohužel značně promítá do ceny.

Na domácí surfování je ideální monitor s úhlopříčkou 23–25", pokud ale nemáte místa nazbyt, k dostání jsou i menší modely.

Rozlišení monitoru v pixelech udává, z kolika bodů se utváří obraz, který na něm vidíme. Čím je rozlišení vyšší, tím je obraz jemnější. Také ale klade větší nároky na grafickou kartu a další součástí počítače. U malých monitorů postačí HD Ready (1 366 x 768 px), optimálním a dnes už standardním řešením je Full HD (1 920 x 1 080 px). Vyšší rozlišení znamená vyšší cenu počítačové sestavy a rozhodně to není nic, co byste na počítači pro domácnost využili.

Kolo-na-splatky

Ať už je váš nákupní plán jakýkoliv, pomůžeme vám jej zrealizovat díky Online půjčce Creditea. Vyplňte online žádost ještě dnes a hurá na nákupy!

Výši splátek a úroků obvykle poskytované půjčky najdete dole na stránce.

Kontakt na zákaznický servis

Kdy nás zastihnete

Pondělí až pátek 8:00-17:00