Creditea blog

Na blog pro vás stále přidáváme nové praktické tipy z oblasti půjček. Kdy si půjčit a kdy je to zbytečné riziko? Jak vlastně poznat půjčku, která vás nevyjde příliš draho? S tím i s dalšími otázkami vám poradíme.

narok-na-odstupne

Rady a tipy

Nárok na odstupné v roce 2024: Velký přehled

Každý z nás má obavy ze ztráty zaměstnání. Náhlý výpadek příjmů může často vyřešit odstupné. Nárok na něj máte ze zákona, a to až do výše tří průměrných mezd. Výše odstupného se odvíjí od počtu let, po které pro zaměstnavatele pracujete. Pokud jste dostali výpověď pro porušení pracovní kázně nebo prostě skončil váš pracovní poměr na dobu určitou, odstupné se vás netýká. Jak vlastně odstupné funguje, jaké daně z něj musíte platit a kolik dostanete?

08 května 2024 · 2 min čtení

minimalni-mzda

Rady a tipy

Minimální mzda v ČR: co potřebujete vědět v roce 2024

Víte, že za práci máte nárok získat aspoň minimální mzdu? Tu zaručuje stát. Pokud vykonáváte kvalifikovanou práci, máte v některých případech dokonce nárok na zaručenou mzdu. Ta je vyšší než minimální. Pokud na minimální mzdu nedosáhnete, zaměstnavatel vám musí poskytnout doplatek. Jak vysoká je minimální mzda v ČR, jaké novinky se chystají v roce 2025, jak se minimální mzda počítá a na co máte nárok?

08 května 2024 · 4 min čtení

prumerna-mzda

Rady a tipy

Průměrná mzda v ČR: Nejdůležitější informace v roce 2024

Čtete o průměrné mzdě a nevěřícně kroutíte hlavou, protože na výplatnici vidíte jinou částku? Ve skutečnosti na průměrnou mzdu dosáhne jen třetina zaměstnanců. Důvodem jsou velké rozdíly ve výši mezd, a to jak podle profesí, tak regionů. Průměrná mzda přímo neodráží vaši životní úroveň. Vypovídá o stavu ekonomiky, slouží k meziročnímu porovnání nebo srovnání životní úrovně s jinými zeměmi. Jaká vysoká je průměrná mzda v ČR, jak se vypočítává a co vše v ekonomice ovlivňuje?

08 května 2024 · 1 min čtení

hruba-vs-cista-mzda

Rady a tipy

Hrubá vs. čistá mzda: Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Kolik budu brát čistého? Otázka, která vás zajímá, když při nástupu do nové práce vidíte hrubou mzdu v pracovní smlouvě. Výpočet hrubá vs. čistá mzda ale není tak jednoduchý. Dva zaměstnanci s úplně stejnou hrubou mzdou mohou mít rozdílné čisté mzdy. Čím se tedy liší? Kromě daní, sociálního a zdravotního pojištění hrají roli i rozdílné slevy na dani nebo daňové bonusy. Samotná hrubá mzda se liší měsíc od měsíce i podle toho, jestli dostanete odměny. Pojďte si přečíst, jak hrubá a čistá mzda funguje.

06 května 2024 · 4 min čtení

Student v zahraničí

Rady a tipy

Kolik stojí studium v zahraničí?

Dosažení vyššího vzdělání, získání certifikátu v konkrétním oboru nebo jen zlepšení jazykových či jiných dovedností? Říkáme ano! Studium v zahraničí je jedním z nejrozumnějších důvodů, proč sáhnout po půjčce.

12 ledna 2024 · 5 min čtení

Aplikace pro správu financí

Rady a tipy

Nejlepší aplikace pro správu financí

Máte pocit, že ani moc nenakupujete a na konci měsíce většina vašich financí zmizí kdoví kam? Poradíme vám ty nejlepší aplikace pro správu financí, díky kterým je budete mít pod kontrolou. Přehledně a jednoduše vám ukážou, kam vaše peníze mizí, pomohou vám je plánovat a šetřit. A mají spoustu dalších užitečných funkcí.

01 prosince 2023 · 3 min čtení