Rady a tipy
Nárok na dovolenou: Kdy vzniká, jak se počítá a jak se proplácí
Plánujete si vzít volno, ale nejste si jisti, jestli máte nárok na dovolenou? Nebo vás zajímá, jak se počítá dovolená po rodičovské či během zkušební doby? V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o proplacení dovolené podle českého zákoníku práce.
28 dubna 2025 · 7 min čtení

V případě, že si chcete na svou dovolenou snů přilepšit, využijte Online půjčku Creditea. Můžete si s ní půjčit od 3000 do 130 000 Kč. Vše vyřídíte online z domova a během chvilky můžete mít peníze na vašem účtu.
Jedu na dovolenou snů díky Online půjčce Creditea
Kdy má zaměstnanec nárok na dovolenou?
Každý zaměstnanec v Česku má právo na dovolenou. Základní délka dovolené je 4 týdny za rok. Pokud pracujete ve státní správě, můžete mít až 5 týdnů, a učitelé mají dokonce 8 týdnů dovolené.¹
Od roku 2024 mají na dovolenou nárok i zaměstnanci na DPP a DPČ. Podmínky jsou podobné jako u klasického pracovního poměru. Co musíte splnit?
- Pracovní vztah musí trvat alespoň 4 týdny v kuse.
- Musíte odpracovat minimálně 80 hodin (= čtyřnásobek fiktivní týdenní pracovní doby, která je pro tyto účely stanovena na 20 hodin).
Navíc se do odpracované doby počítají i pracovní cesty nebo školení.
Pracujete na více dohod? Pokud nejdřív pracujete na dohodu o provedení práce (DPP) a pak hned na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), počítá se to jako jeden nepřerušený pracovní vztah.⁴
Jak se počítá dovolená?
Dovolená se od roku 2021 počítá v hodinách, ne ve dnech. Kolik dovolené máte, záleží na tom, kolik hodin jste za rok odpracovali. Abyste měli nárok na plnou dovolenou, musíte odpracovat alespoň 60 dní v roce. Pokud odpracujete méně, dostanete jen poměrnou část.²
Pro lepší představu se podívejte se na výpočet dovolené u Petra a Lucie.
- Petr pracuje na plný úvazek 40 hodin týdně a má nárok na 4 týdny dovolené za rok. Protože odpracoval všechny směny, nasbíral 2080 hodin (52 týdnů × 40 hodin). Počet hodin dovolené se spočítá: 4 týdny × 40 hodin = 160 hodin dovolené.
- Lucie nastoupila do práce 1. září a do konce roku odpracovala 480 hodin. Má nárok na 5 týdnů dovolené, kdyby pracovala celý rok. Protože odpracovala 12 násobků týdenní pracovní doby (480/40 = 12), má nárok na poměrnou část dovolené. To je 12/52 z 200 hodin (5 týdnů × 40 hodin) = 46 hodin dovolené.
Dodatková dovolená
Dodatková dovolená je bonusová dovolená navíc k té běžné. Je určena pro lidi, kteří mají náročnou nebo nebezpečnou práci. Obvykle je to 1 týden navíc.³
Jaké profese mají na dodatkovou dovolenou nárok?
- Horníci a těžaři,
- zdravotníci,
- pracovníci s infekčními materiály,
- radiologové,
- pracovníci v péči o duševně nemocné,
- vychovatelé v polepšovnách,
- zaměstnanci ve vězeňské službě,
- potápěči a kesonáři,
- záchranáři,
- čističi kanálů a odpadů.³
Krácení dovolené z důvodu nemoci
Když pracujete, máte nárok na dovolenou. Ale v případě, že jste dlouho nemocní nebo chybíte v práci bez omluvy, může se vám dovolená zkrátit. Jak to funguje při nemoci?
Krátkodobá nemoc – týdenní chřipka – nemá na vaši dovolenou žádný vliv. Dlouhodobá nemoc už ano. Pokud jste nemocní více než 20 pracovních dní, může se vaše dovolená začít zkracovat. Za každých dalších 21 dní nemoci přijdete o 1/12 vaší roční dovolené.
Jak je to v praxi? Máte nárok na 4 týdny dovolené (20 dní). Když jste nemocní 41 dní, zkrátí se vám dovolená o 1/12, což je asi 1,5 dne.
Pokud jste nemocní kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání, vaše dovolená se nezkrátí. Tato doba se počítá, jako byste normálně pracovali.
Dovolená se vám může také zkrátit pokud chybíte v práci bez omluvy. Tak vám může zaměstnavatel zkrátit dovolenou o počet hodin, které jste neodpracovali. Například pokud nepřijdete do práce na jeden den (8 hodin), může vám dovolená klesnout o stejný počet hodin.⁵
Krácení dovolené při výpovědi
Když dáte v práci výpověď nebo dostanete výpověď od zaměstnavatele, může to ovlivnit váš nárok na dovolenou. Všechno záleží na tom, jak dlouho jste v daném roce pracovali.
Pokud máte nárok na 20 dní dovolené za rok, ale pracovali jste jen půl roku, máte nárok jen na 10 dní. Pak zaměstnavatel rozhoduje, kdy si můžete vzít dovolenou. Pokud vám nějaká dovolená zbyde, dostanete ji proplacenou s poslední výplatou.²
Nárok na dovolenou DPP (Dohoda o provedení práce)
Od ledna 2024 máte nárok na placenou dovolenou i v případě, že pracujete na dohodu – ať už je to dohoda o provedení práce (DPP) nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ).
Jak to funguje? Pravidlo je jednoduché — 4 týdny + 80 hodin. Aby vám vznikl nárok na dovolenou, musíte splnit dvě podmínky.
1. Pracovní vztah musí trvat alespoň 4 týdny v kuse (tedy měsíc práce pro jednoho zaměstnavatele).
2. Musíte odpracovat aspoň 80 hodin (to je čtyřnásobek tzv. fiktivní týdenní pracovní doby, o které si povíme níže).
Jelikož lidé na dohodu nemají pevně daný počet hodin, tak se pro výpočet nároku na dovolenou používá 20 hodinová pracovní doba. Pro lepší představu vám poslouží následující příklady:
- Lucie pracuje na DPP jako administrativní výpomoc. Každý týden odpracuje 10 hodin. Za 8 týdnů má odpracováno 80 hodin. Protože u zaměstnavatele pracovala déle než 4 týdny a splnila limit 80 hodin, vzniká jí nárok na dovolenou.
- Petr pracuje na DPČ a odpracuje 25 hodin týdně. Limit 80 hodin splní už za 4 týdny, takže hned po prvním měsíci má nárok na dovolenou.²
Nárok na dovolenou ve zkušební době
Ano, i v novém zaměstnání vám vzniká nárok na dovolenou ve zkušební době. O dovolenou si můžete zažádat po odpracování 4 týdnů, pokud je vám zaměstnavatelem schválena.²
Dávejte si však pozor na dostatek dnů. Jestli jste si vzali 5 dní dovolené, ale nakonec jste pracovali tak krátce, že máte nárok jen na 2 dny, pak ony 3 dny navíc musíte vrátit, budou vám strženy z poslední výplaty.²
Výpočet nároku na dovolenou po rodičovské dovolené
Během rodičovské dovolené se nárok na dovolenou od zaměstnavatele nezapočítává, protože tato doba se nepovažuje za výkon práce. To znamená, že po dobu rodičovské dovolené se vám nárok na dovolenou nenavyšuje.
Po návratu do práce se vám nárok na dovolenou opět začne počít od prvního dne odpracované doby. Pokud však po skončení rodičovské dovolené nebudete moci do práce nastoupit, musíte si zažádat o neplacené volno.⁷
📄 Přečtěte si také:
Jak je placená dovolená?
Když si vezmete dovolenou, dostanete od zaměstnavatele zaplaceno, i když zrovna nepracujete. Říká se tomu náhrada mzdy. Výše této náhrady odpovídá 100 % vašeho průměrného výdělku.¹
Pokud si nejste jistí, kolik přesně dostanete, mrkněte na svoji výplatní pásku nebo se zeptejte vaší mzdové účetní.
Proplacení dovolené
Jak již víte, náhrada mzdy za dovolenou se vypočítává podle vašeho průměrného výdělku. Jak se ale tento výdělek počítá?
Pokud pracujete každý den od 9:00 do 17:00 je to jednoduché. Zaměstnavatel se podívá na vaše výdělky za poslední tři měsíce a spočítá průměr. Pokud máte nepravidelné směny (například střídáte denní a noční služby nebo pracujete jen některé dny v týdnu), počítá se průměr z hodin a směn, které jste odpracovali za poslední čtvrtletí.
I když pracujete na částečný úvazek nebo máte nepravidelnou pracovní dobu, pořád máte nárok na proplácení dovolené. Výše náhrady bude odpovídat tomu, kolik si obvykle vyděláte – tedy vašemu průměru.
Jestli vás napadlo, že si dovolenou nevezmete a necháte si ji proplatit, nelze to. Pokud vám zaměstnavatel omylem vyplatí náhradu za dovolenou, na kterou jste neměli nárok, musíte ji vrátit. Zaměstnavatel si to může odečíst z vaší další výplaty. Jediná výjimka je, když končíte v práci. V takovém případě vám zaměstnavatel proplatí nevybranou dovolenou podle vašeho průměrného výdělku.⁶
Také dodatkovou dovolenou si musíte vždy vybrat. Nesmí se proplácet, ani když odcházíte z práce.

Jak vám může pomoci Online půjčka Creditea ve správný čas?
Chcete si splnit svůj sen o pohádkové dovolené a nemáte ještě dostatek financí nebo se vám jen hodí finanční rezerva? Využijte spolehlivou Online půjčku Creditea, která vám nabízí:
- Vyřízení žádosti o půjčku kompletně online.
- Půjčku od 3 000 do 130 000 Kč.
- Žádné skryté poplatky.
- Posouzení žádosti obratem a po schválení odeslání peněz na účet do 15 minut.
- Platby pouze za čerpanou částku, žádné skryté poplatky.
- Možnost kdykoliv splatit půjčené peníze bez poplatků navíc.
- Transparentnost, protože výši splátek se dozvíte dopředu.
- Jednoduchou správu půjčky v mobilní aplikaci.
Použité zdroje:
2. Jenprace — Máte nárok na dovolenou?
3. Ppropo.mpsv — Dodatková dovolená
4. Ppropo.mpsv — Dovolená za kalendářní rok a její poměrná část
5. Ppropo.mpsv — Krácení dovolené
6. Ppropo.mpsv — Náhrada za dovolenou
7. Aperio — Mateřská a rodičovská dovolená
Zdroje zkontrolovány dne 4. února 2025.